Tak, tak komputer ma serce, a jest nim procesor. Czy przeciętny użytkownik winien dużo wiedzieć o procesorach? Myślę, że powinno mu wystarczyć tyle, iż jest procesor jest sercem komputera. Ta dam, udało się, ten post już mam z głowy.
A tak poważniej. Procesor (ang. processor), także CPU (ang. Central Processing Unit) – to taki płaski kwadracik, montowany na płycie głównej komputera. Służy on do pobierania danych z pamięci RAM, interpretacji ich i ostatecznie do wykonania tych poleceń.
Procesor ma wpływ na szybkość i wydajność pracy całego sprzętu komputerowego. W zależności od rodziny procesora zmienia się liczba rdzeni, ich częstotliwość taktowania i wielkość pamięci podręcznej.
Na ogólną wydajność procesora wpływają następujące czynniki:
Wewnętrzna Architektura procesora – są to szerokość magistrali, rejestrów i jednostek ALU oraz sposób współpracy procesora z pamięcią operacyjną i urządzeniami I/O. W procesorach wielordzeniowych ważny jest mechanizm zarządzania zadaniami rozdzielanymi między rdzenie.
Szybkość zegara pracy – Im wyższa częstotliwość wyrażana w hercach Hz, megahercach MHz, gigahercach GHz, tym szybciej procesor może wykonywać operację
Wielkość pamięci Cache – Najnowsze procesory mają po kilka MB pamięci podręcznej Cache. Podzielone są na trzy poziomy L1, L2, L3. Zwiększenie ilości pamięci Cache pozwala przyśpieszyć pracę procesora bez konieczności modyfikowania wewnętrznej struktury.
Modele z procesorami Intel Atom, Intel Celeron lub AMD C-Series charakteryzuje najmniejsza wydajność, modele z Intel Core i7, Intel Core i5 lub AMD A-Series najwyższa.
Główni producenci procesorów to:
Intel np. Core 2 Duo, Pentium, Celeron
AMD np. Sempron, Athlon, Duron
Gniazda procesorów czyli trzeba o tym pamiętać, że nie każdy procesor pasuje do naszej płyty.
Gniazdo procesora jest to rodzaj złącza znajdującego się na płycie głównej; pełni ono rolę interfejsu pomiędzy procesorem a pozostałymi elementami systemu komputerowego umożliwiając jego współpracę z systemem za pośrednictwem odpowiednich magistral i układów znajdujących się na płycie głównej. Na każdej płycie głównej musi być przynajmniej jedno takie gniazdo; determinuje ono rodzaj procesora, jaki jest przez nią obsługiwany. Producenci wyposażają swoje płyty w różne wersje gniazd umożliwiających zastosowanie jednego z dostępnych procesorów, przy czym rodzaj procesora często zależy również od zainstalowanego na płycie chipsetu. Typ gniazda dla procesora musi być zgodny z określonym procesorem, odznacza się kształtem, napięciem, prędkością komunikacji z procesorem. W pierwszych płytach głównych procesory były wlutowane, ale z powodu coraz większej oferty procesorów i ich nieustannie zmieniającej się budowy pojawiły się gniazda, które umożliwiły dopasowanie budowy płyty oraz jej możliwości do potrzeb danego użytkownika. W efekcie użytkownik chcąc wymienić procesor na procesor innej firmy, musi wymieniać całą płytę główną. Obecnie najpopularniejszym typem gniazda procesora jest gniazdo typu Socket w tym gnieździe łato się instaluje procesor Procesor montuje się pinami do otworów gniazda i przytrzymując go dźwignią.
Chłodzenie Procesorów
Dobre i sprawne chłodzenie procesorów jest bardzo ważne ponieważ procesor pracując, bardzo szybko się nagrzewa dla tego im lepsze chłodzenie tym procesor wydajniej może pracować. Druga sprawa o której użytkownicy komputerów powinni pamiętać to ustawienie komputera w przewiewnym miejscu żeby wiatrak komputera mógł odprowadzać ciepło na zewnątrz obudowy komputera. Bo sprawna wentylacja komputera jest kluczowym aspektem w chłodzeniu procesora i innych komponentów komputera.
Wyróżniamy 3 sposoby chłodzenia procesora:
Chłodzenie pasywne - Pierwszym stosowanym sposobem ułatwiającym wymianę ciepła poprzez zwiększenie powierzchni wymiany jest radiator. Radiator montuje się na powierzchni procesora za pomocą specjalnej pasty termo przewodzącej i przy pomocy zatrzasków, które się zapinają na za trzepach gniazda Socket.
chłodzenie aktywne - W tym sposobie chłodzenia wykorzystuje się radiator z wentylatorem. obracający się wentylator wymusza większy przepływ powietrza. Wentylatory są przykręcane na powierzchni radiatora.
Chłodzenie cieczą - W chłodzeniu cieczą używa się specjalnego płynu (tzw. woda destylowana) oraz sprzętu montażowego składającego się z pompki, zbiornika, rurek, bloków wodnych, chłodnica (radiator + wentylator) itp. Który się montuje wewnątrz komputera. Płyn się wlewa do zbiornika następnie pompka pompuje płyn rozprowadzając płyn po całym komputerze chłodząc procesor oraz inne podzespoły komputera.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz